baner niebieski ciemny z trójkątami i postacią kobiecą

NADCHODZI TRADOS 2024!

Trados Language Cloud - Jak dodać darmowe tłumaczenie maszynowe?

Autor: Jacek Mikrut

Poprzedni artykuł: Trados w chmurze - Trados Language Cloud - 1 - przygotowanie do pracy w przeglądarce

Skoro już wiemy, jak utworzyć chmurową pamięć tłumaczeń, możemy przejść dalej i dodać tłumaczenie maszynowe do Translation Engine.

Czym jest tłumaczenie maszynowe

Tłumaczenie maszynowe (MT - Machine Translation) jest to przekład tekstu lub mowy z jednego języka na drugi za pomocą komputera. Jest to dziedzina językoznawstwa komputerowego, która zajmuje się stosowaniem metod informatycznych do tłumaczenia języków.

Jak dodać tłumaczenie maszynowe (MT) do Translation Engine

Praca w chmurowym Tradosie oparta jest m.in. o Translation Engines. To do nich dodajemy pamięci tłumaczeń, tłumaczenie maszynowe (MT) i słowniki terminologiczne i dopiero tak przygotowany Translation Engine można użyć w tłumaczeniu.

 • Przechodzimy do Resources - Translation Engines. Skorzystamy z TE, który już mamy. W moim przypadku jest to TE o nazwie Wikipedia biologia enGB-pl. Żeby przejść do ustawień, należy kliknąć nazwę tego TE.

  Zrzut ekranu z chmurowego Tradosa: lista dostępnych Translation Engines.
 • Pojawią się ustawienia wybranego Translation Engine: jakie języki dodaliśmy, pamięci tłumaczeń, silniki tłumaczenia maszynowego (MT) i terminologię. W moim przypadku TE obsługuje kierunek językowy enGB->pl i mam dodaną jedną pamięć tłumaczeń o nazwie Wikipedia biologia enGB-pl (tak - moja TM oraz TE mają takie samy nazwy, ale pamiętajmy, że możemy wszystko nazywać po swojemu).

  Zrzut ekranu z chmurowego Tradosa: ustawienia Translation Engine.
 • Żeby dodać tłumaczenie maszynowe (MT), klikamy przycisk + Add Machine Translation Model. Pojawi się okno z dostępnymi silnikami tłumaczenia maszynowego. Wraz z chmurowym oraz klasycznym Tradosem otrzymaliśmy bezpłatnie dostęp do Language Weaver i z niego właśnie skorzystam. Zaznaczamy pole wyboru obok wybranego tłumaczenia maszynowego i klikamy przycisk + Add.

  Zrzut ekranu z chmurowego Tradosa: dodawanie Machine Translation do Translation Engine.

  A co z DeepL i innymi rozwiązaniami? Wiele silników maszynowych (MT) jest dostępnych dla chmurowego Tradosa, tylko najpierw trzeba zainstalować odpowiednią wtyczkę. Zajmiemy się tym innym razem.

 • Okno z listą dostępnych modeli tłumaczenia maszynowego zostanie zamknięte i wrócimy do okna ustawień Translation Engine. Wybrane przez nas tłumaczenie maszynowe powinno być widoczne na liście zasobów.

  Zrzut ekranu z chmurowego Tradosa: ustawienia Translation Engine z dodaną pamięcią tłumaczeń i tłumaczeniem maszynowym.
 • Teraz wystarczy kliknąć Save i nasz Translation Engine zostanie rozszerzony o tłumaczenie maszynowe.

Jak usunąć tłumaczenie maszynowe z Translation Engine

 • Jeżeli chcemy usunąć tłumaczenie maszynowe, pamięć tłumaczeń lub słownik terminologiczny z TE, wystarczy najechać kursorem myszy na zasób, który chcemy wyrzucić z TE i kliknąć ikonę krzyżyka po prawej stronie.

  Kliknięcie krzyżyka (Remove) pozwoli usunąć wybrany zasób z TE. Na zdjęciu usuwam pamięć tłumaczeń. Z MT byłoby dokładnie tak samo.
  Kliknięcie krzyżyka (Remove) pozwoli usunąć wybrany zasób z TE. Na zdjęciu usuwam pamięć tłumaczeń. Z MT byłoby dokładnie tak samo.
 • Zmiany potwierdzamy klikając przycik Save.

W kolejnym artykule pokazuję, jak utworzyć chmurowy słownik terminologiczny.

→ Powrót do wszystkich artykułów w Trados – kompendium wiedzy.

Masz pytania lub sugestie do tego tekstu? Napisz do mnie!