Poprzedni artykuł: Trados w chmurze - Trados Language Cloud - 1 - przygotowanie do pracy w przeglądarce
Skoro już wiemy, jak utworzyć chmurową pamięć tłumaczeń, możemy przejść dalej i dodać tłumaczenie maszynowe do Translation Engine.
Tłumaczenie maszynowe (MT - Machine Translation) jest to przekład tekstu lub mowy z jednego języka na drugi za pomocą komputera. Jest to dziedzina językoznawstwa komputerowego, która zajmuje się stosowaniem metod informatycznych do tłumaczenia języków.
Praca w chmurowym Tradosie oparta jest m.in. o Translation Engines. To do nich dodajemy pamięci tłumaczeń, tłumaczenie maszynowe (MT) i słowniki terminologiczne i dopiero tak przygotowany Translation Engine można użyć w tłumaczeniu.
Przechodzimy do Resources - Translation Engines. Skorzystamy z TE, który już mamy. W moim przypadku jest to TE o nazwie Wikipedia biologia enGB-pl. Żeby przejść do ustawień, należy kliknąć nazwę tego TE.
Pojawią się ustawienia wybranego Translation Engine: jakie języki dodaliśmy, pamięci tłumaczeń, silniki tłumaczenia maszynowego (MT) i terminologię. W moim przypadku TE obsługuje kierunek językowy enGB->pl i mam dodaną jedną pamięć tłumaczeń o nazwie Wikipedia biologia enGB-pl (tak - moja TM oraz TE mają takie samy nazwy, ale pamiętajmy, że możemy wszystko nazywać po swojemu).
Żeby dodać tłumaczenie maszynowe (MT), klikamy przycisk + Add Machine Translation Model. Pojawi się okno z dostępnymi silnikami tłumaczenia maszynowego. Wraz z chmurowym oraz klasycznym Tradosem otrzymaliśmy bezpłatnie dostęp do Language Weaver i z niego właśnie skorzystam. Zaznaczamy pole wyboru obok wybranego tłumaczenia maszynowego i klikamy przycisk + Add.
A co z DeepL i innymi rozwiązaniami? Wiele silników maszynowych (MT) jest dostępnych dla chmurowego Tradosa, tylko najpierw trzeba zainstalować odpowiednią wtyczkę. Zajmiemy się tym innym razem.
Okno z listą dostępnych modeli tłumaczenia maszynowego zostanie zamknięte i wrócimy do okna ustawień Translation Engine. Wybrane przez nas tłumaczenie maszynowe powinno być widoczne na liście zasobów.
Teraz wystarczy kliknąć Save i nasz Translation Engine zostanie rozszerzony o tłumaczenie maszynowe.
Jeżeli chcemy usunąć tłumaczenie maszynowe, pamięć tłumaczeń lub słownik terminologiczny z TE, wystarczy najechać kursorem myszy na zasób, który chcemy wyrzucić z TE i kliknąć ikonę krzyżyka po prawej stronie.
Zmiany potwierdzamy klikając przycik Save.
Masz pytania lub sugestie do tego tekstu? Napisz do mnie!